יוגה וצלילה - רונית ביגר
יוגה והצ'אקרות
3 במרץ 2023
יוגה לילדים
20 במרץ 2023

יוגה וצלילה - מה הקשר?

יוגה וצלילה הם סוגים של תנועה מדיטטיבית המתמקדים בסינכרון בין התנועה לנשימה.

ככל שהנשימה שלנו תהיה יותר מבוקרת, נהנה יותר משתי החוויות המדהימות הללו:
ההתמקדות בנשימה מרפה את המתח ומשרה רוגע בגוף.

ביוגה ובצלילה קיימת הרפיה עמוקה, התמקדות בנשימה וגישה הוליסטית לסביבה.

בשני המקרים, נשימה איטית היא המומלצת על מנת לשפר את איכות החוויה.

כל מי שחווה צלילה מדהימה אי פעם מכיר את היופי והחוויה המדהימה של צלילה נפלאה: הנופים, המראות, השקט, האנרגיה של עולם הדממה והרוגע שאנו חווים במהלך צלילה מדהימה. אני אישית צוללת מעל עשרים שנה ומאוהבת בחוויה המדהימה הזאת!

יחד עם זאת, כמו שרבים מאיתנו יודעים, לא כל צלילה היא מדהימה מכיון שלעיתים אנו נכנסים למתח מתחת למים מאירוע לא צפוי או לא מוכר, דבר הגורם להאצה של קצב הנשימה וצריכת אויר מוגברת.

היוגה מעניקה לנו מתנות רבות, ביניהן שקט פנימי, רוגע ויכולת שליטה על הנשימה גם במצבי לחץ, מתח וחרדה.

מאז שהתחלתי לתרגל יוגה באופן קבוע, אני חווה שיפור ניכר באיכות הצלילה ובצריכת האויר שלי. כל חווית הצלילה הגיעה לרבדים חדשים!
חוויתי בעצמי כיצד תירגול יוגה קבוע משפיע באופן ישיר על איכות הצלילה ושיפור בצריכת האויר.

אז איך זה קורה? מה הקשר בין יוגה לצלילה?

צלילה היא מדיטציה בתנועה מכיון שבצלילה קיימת נשימה מדיטטיבית המאפשרת את השקט, הרוגע, והחיבור לחלק הפנימי שבנו ולמהות האמיתית שלנו שתמיד נמצאת בשקט ובהרמוניה מלאה.

אבל, בניגוד לדגים, כשאנו נמצאים מתחת למים אנו לא לגמרי "חופשיים" לעשות ולנשום כרצוננו ולהישאר מתחת למים למשך זמן בתלי מוגבל. אנו מוגבלים בזמן האוויר בהתאם למגבלות חיצוניות: האויר שנשאר לנו במיכל ובמחשבי הצלילה שלנו.

איכות והנאת הצלילה מושפעת באופן ישיר מקצב הנשימה שלנו:

ככל שאנו רגועים יותר במהלך הצלילה

הנשימה שלנו תהיה איטית יותר

צריכת האויר שלנו תשתפר

נשמור על זמן תחתית ארוך יותר ונהנה יותר מהצלילה

נשאלת השאלה: כיצד ניתן לשפר את צריכת האויר שלנו גם כשאנו ביבשה?

התשובה היא: תירגול יוגה קבוע.

יוגה ונשימה

פירוש המילה "יוגה" בשפת הסאנסקריט הינה "איחוד".

יוגה היא פילוסופית חיים עתיקה וכן מערכת של תרגילים המעודדת את האיחוד בין הגוף, התודעה והנפש באמצעות חיבור תנועה עם נשימה.

יוגה הינו תירגול פיזי המשלב בין התנועה לנשימה. איכות הנשימה הינה מפתח לאיכות התירגול מכיון שהנשימה שלנו משקפת את המהות הפנימית שלנו ומקשרת בין הגוף הפיזי החיצוני לבין המהות הפנימית שלנו.

במהלך תירגול יוגה אנו גם מבצעים תרגילי נשימה שונים ולומדים לבקר ולשלוט על הנשימה שלנו על ידי הארכת זמן השאיפה והנשיפה ובצורה זו מעמיקים יותר את התנוחה. שליטה בנשימה הינו חלק אינטגרלי מתירגול יוגה.

כשאנו נכנסים למתח או מבצעים תנוחה שמאתגרת אותנו מאד, קצב הנשימה שלנו מואץ ואנו יוצאים מהשקט והקצב הפנימי שלנו ולא קשובים לגופנו ואז יכולות להתרחש פציעות.

אותו דבר בדיוק קורה בזמן צלילה – כל עוד אנו רגועים ונעים בקצב הנשימה שלנו, אנו שומרים על קצב נשימה אחיד ורגוע וזוכים להנאה שלמה מהצלילה. אבל כשאנו נכנסים ללחץ, קצב הנשימה נעשה מואץ ואז אנו מגבירים את צריכת האויר וחייבים לקצר את משך הצלילה.

הדרך להירגע היא לחזור לנשימה. באמצעות תירגול יוגה סדיר, הגוף שלנו לומד לשלוט בנשימה, להשקיט את הגוף ולהירגע. ברגע שאנו לומדים לבקר ולשלוט על הנשימה שלנו, אנחנו נהנים יותר מכל צלילה כי זה כבר נעשה באופן אוטומטי.

במחקר שנערך בתיאלנד בקרב 58 נשים וגברים התגלה קשר ישיר בין תירגול יוגה באופן קבוע לבין צריכת אויר.
(לפירוט על המחקר נא לקרוא מאמר ממגזין Scuba Diving בלינק: https://www.scubadiving.com/training/basic-skills/boost-your-bottom-time.

לדברי מומחה נשימה פול דאבנפורט שעבד רבות עם צוללי הצי האמריקאי (המכונים כלבי הים), "יוגה משפרת את היציבה שלנו על ידי פתיחת החזה, הארכת עמוד השדרה והפחתת מתח בשרירים ובכך משפיעה באופן חיובי על הנשימה. כמו כן, יוגה מסייעת להרגיע ולהפחית מתחים על ידי שליטה על הנשימה".


המסקנה הנובעת הינה שיוגה אכן משפרת את איכות הצלילה.

לכן, על מנת ליהנות יותר מחווית הצלילה ולצריכת אויר משופרת, מומלץ להתחיל תירגול יוגה קבוע.

"אל תהיה עבד של העבר שלך. קפוץ לים הנשגב, שחה רחוק וצלול עמוק. אתה תחזור מחוזק עם כוחות מחודשים, כבוד, ערך עצמי מחודש והוויה חדשה שתסביר ותתגבר על הישן"~ ראלף וולדו אמרסון

"עלינו למצוא את אלוהים, ולא ניתן למצוא אותו ברעש וחוסר מנוחה. אלוהים הוא ידיד הדממה. ראו איך הטבע, העצים, הפרחים והעשבים גדלים בדממה. ראו את הכוכבים, השמש והירח כיצד הם נעים בדממה. אנו זקוקים לדממה כדי שנוכל לגעת בנשמה."~ אמא תרזה

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.