תועלות היוגה - רונית ביגר
מהי יוגה?
5 בדצמבר 2018
למי מתאים יוגה?
7 בדצמבר 2018

תועלות היוגה

לתרגול יוגה באופן קבוע יש תועלות רבות.

הנה חלק מהתועלות הפיזיות, הרגשיות והאנרגטיות שהיוגה מעניקה:

חיזוק והגברת הסיבולת של הגוף

התועלות המובהקות ביותר של תרגול היוגה הם חיזוק והגברת הסיבולת של הגוף. תרגול קבוע מחזק את השרירים משפר את עיצובם וגורם להגברת היציבה הכללית שלנו.

שיפור הגמישות

יוגה שמה דגש על שיפור הגמישות, הן במובן הפיזי והן במובן הנפשי.
גוף גמיש מסתגל טוב לסביבה משתנה ומאפשר לנו להיות יותר גמישים לזעזועים ולטלטולים של חיי היום יום.

הפחתת כאבים ושיקום פציעות

חלק ניכר מכאבי הגוף שלנו נגרם בשל תנועות גוף שונות במהלך חיי היום-יום שלנו. התנועות וההרגלים הללו יכולים להיות, במקרים רבים, "לא נכונים" ולגרום לכאבים, הן במובן הפיזי, הן במובן הנפשי והן במובן הרגשי. כשאנו מקפידים על עקרונות היוגה הבסיסיים של הקשבה לנשימה ותירגול מאוזן המותאם לגוף שלנו, אנו מלמדים את הגוף שלנו תנוחות חדשות ונכונות יותר ומאפשרים לו לפצות על ההרגלים שהם פחות בריאים עבורנו. פה מגיעה החשיבות של תירגול יוגה עם מורה מנוסה מוסמך שיודע להנחות ולתת אופציות שונות לתלמידים שונים , בהתאם למגבלות ולמבנה הגוף של כל אחד ואחת.

הפחתת מתחים והרגעה

אחת מהבעיות השכיחות ביותר של החיים המודרניים הוא מתח. קיימים אומדנים המצביעים על כך ש 60-70% מהמחלות הקיימות היום בעולם המערבי נובעות ממתח יתר וחוסר איזון בגוף.

אנו חיים ברמות מוגברות של מתח ולחץ והתוצאה היא הפרשה מרובה של הורמון הקורטיסול (cortisol) המפעיל את המערכת העצבית הסימפתטית בגוף. מערכת זו גורמת לגוף להיות במצב של ״דריכות״ ו״מוכנות למתקפה״ (fight or flight) וחשובה מאד כדי לאפשר הגנה במצב של סכנה. כשאנו נמצאים במצב של מתח לאורך זמן, נוצר חוסר איזון בגוף, הפרשה מוגברת של קורטיסול והתפתחות של מחלות רבות.

הדרך למנוע את המצב המסוכן הזה היא להחזיר את הגוף לאיזון על ידי הרגעתו והפעלת המערכת העצבית הפאראטסימפתטית האחראית על הרגעת הגוף. בתירגול יוגה דינמי אנו נעים ומבצעים תנוחות שונות תוך כדי נשימה איטית ומבוקרת ומאפשרים לגוף לחזור לאיזון ולהירגע.

אין צורך בתירגול תנוחות מסובכות שאינן מתאימות לנו (ואף יכולות להזיק לנו אם הגוף שלנו אינו מוכן לתירגולן), די לנו לתרגל תנוחות בסיסיות, לנשום ולהנות מתועלות היוגה הרבות.

תרגול קבוע של יוגה מרגיע ומפחית מתחים, מחזק את מערכת העצבים ומסייע במניעת מחלות רבות.
(ראה מאמר: "יוגה למניעת מחלות")

בריאות כללית יותר טובה

העיסוק והתרגול של יוגה משפר את הבריאות הכללית שלנו באמצעות תרגילי נשימה שמובילים לחמצון טוב יותר של הדם וניקוז רעלים מהגוף.
התרגילים הפיזיים ממריצים את מחזור הדם, משפרים את תפקוד הבלוטות והאיברים, מחזקים את מערכת העצבים ומשפרים את תפקוד מערכת העיכול וסילוק הרעלים מהגוף. המערכת החיסונית נעשית פעילה יותר ובכך מסייעת במניעת מחלות. התוצאה היא שהבריאות הכללית של הגוף משתפרת.

תועלות רגשיות ונפשיות

יוגה גורמת לנו להרגיש טוב!
יוגה מפתחת מודעות פנימיות והסתכלות פנימה ואלה מובילות להשקפה חיובית יותר על החיים, לתחושה של איזון ושל הרמוניה פנימית.

פעילות נפשית ובהירות גבוהה יותר מעניקות לנו הבנה עמוקה יותר של סדר העדיפויות שלנו. והחשוב ביותר, תרגול היוגה שלנו הוא דבר שאנו מעניקים לעצמנו ובכך מהווה הצהרה אישית שאנחנו אנשים ראויים: ראויים לטוב, ראויים לאושר וראויים לאהבה.

"החיים הם הזדמנות, הפק ממנה את המיטב
החיים הם יופי, התפעל מהם
החיים הם אושר, טעם אותו
החיים הם חלום, הגשם אותו
החיים הם אתגר, קח אותו
החיים הם משימה, סיים אותה
החיים הם משחק, שחק אותו
החיים הם הבטחה, הגשם אותה
החיים הם עצב, התגבר עליו
החיים הם שיר, שיר אותו
החיים הם מאבק, קבל אותו
החיים הם טרגדיה, עמוד מולה
החיים הם הרפתקה, טול בה חלק
החיים הם מזל, נצל אותו
החיים הם יקרים מדי, אל תבזבז אותם
החיים הם חיים, הילחם עליהם!" ~ אמא תרזה

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.